Od 1998 roku działają w Archidiecezji Poznańskiej Parafialne Zespoły Caritas, których zadaniem jest działalność charytatywna, jako istotna część apostolstwa Kościoła. Parafialne Zespoły Caritas, zwane dalej Zespołem przejęły funkcje istniejących dotychczas Parafialnych Zespołów Charytatywnych i stanowią podstawową jednostką działalności charytatywnej Archidiecezji Poznańskiej, ściśle współpracuje z Caritas Archidiecezji Poznańskiej, która jest koordynatorem tej posługi.
Celem Zespołu jest niesienie pomocy osobom będącym w potrzebie zwłaszcza mieszkającym na terenie parafii.
Realizacja celu niesienia pomocy osobom będącym w potrzebie stawia przed Zespołem następujące zadania:
Powołanie Zespołu PZC
Zespół jest powoływany przez proboszcza parafii, który zgłasza jego istnienie w Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Zespół korzysta z osobowości prawnej parafii. Proboszcz ponosi odpowiedzialność merytoryczną i finansową za działalność Zespołu. Nowy Zespół swoją działalność rozpoczyna po zgłoszeniu przez proboszcza parafii i zarejestrowaniu go w Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
Zarząd Zespołu stanowią:
Przewodniczący, którym jest proboszcz lub wskazany przez niego kapłan, zastępca, którym z reguły powinna być osoba zakonna lub świecka, sekretarz, prowadzący dokumentację organizacyjną i korespondencję, skarbnik, zajmujący się finansami oraz ich dokumentacją.
Członkowie Zespołu
Członkami Zespołu są parafianie, którzy zostali przyjęci do niego przez proboszcza.
Istnieją dwa rodzaje członkostwa: członek czynny, członek wspierający.
Członkowie czynni realizują działalność charytatywną społecznie poprzez bezpośrednie kontakty z osobami potrzebującymi pomocy. W swej działalności zobowiązani są do dyskrecji.
Członkowie wspierający świadczą pomoc finansową w formie zadeklarowanych przez siebie składek (miesięcznych lub kwartalnych).
Formacja duchowa członków Zespołu
Działanie zewnętrzne Zespołu powinno być poprzedzone formacją duchową.
Stała formacja Zespołu dokonuje się przez regularne przynajmniej comiesięczne spotkania z duszpasterzem, które winny mieć na uwadze formację religijno-ascetyczną (Msza św. z homilią, nabożeństwo, konferencja ascetyczna lub wspólne rozważanie słowa Bożego) i szkoleniową (np. referat z dziedziny teologii, psychologii, katolickiej nauki społecznej, prawa, pielęgniarstwa itp.).
Formacja w parafii winna być uzupełniona przez diecezjalne spotkania formacyjne (uczestnictwo w cyklicznych szkoleniach oraz rekolekcjach i dniach skupienia organizowanych przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej).
Zespół obejmuje swoim działaniem:
Zespół ewidencjonuje osoby potrzebujące pomocy na podstawie:
Działalność charytatywną Zespół organizuje przez:
Wsparcie duchowe
Pomoc materialną
Pomoc opiekuńczo-usługową
Akcje charytatywne
Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania.